Керівництво Міністерства культури та інформаційної політики відвідало Одещину з робочим візитом
15 квітня 2024 року в Одесі з робочим візитом перебував тво Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв. Він зустрівся з очільниками міста та області, відвідав заклади культури та мистецької освіти Одеси, зустрівся з представниками сфери мистецтв, оглянув пошкоджений Одеський Спасо-Преображенський кафедральний собор.
Під час зустрічі з головою Одеської обласної державної військової адміністрації Олегом Кіпером та Одеським міським головою Геннадієм Трухановим Р.Карандєєв підкреслив важливість культури під час війни, необхідність пошуку шляхів збереження української культурної спадщини, а також закладів культури та мистецької освіти. «Сьогодні наш пріоритет однозначний – стійкість і міць країни. Наші захисники бережуть нашу землю, але представники культури бережуть нашу українську ідентичність», – наголосив він.
Під час перебування в Одеській національній музичній академії ім.А.Нежданової Р.Карандєєв зустрівся з трудовим колективом закладу. “Сьогодні ви є лідерами міжнародної співпраці. По-перше, це освітні послуги, що є значним джерелом доходу. По-друге, це промоція України за кордоном. Там знають і розуміють, що українська музична освіта відповідає світовому рівню. Ми даємо знання, які конкурентоспроможні на світовому ринку», – сказав він, та підкреслив, що мистецька освіта – це один із пріоритетів для МКІП.
Згодом Р.Карандєєв, пребуваючи в Одеському національному академічному театрі опери та балету, провів зустріч з керівним складом та головою профспілкової організації театру.
Він також оглянув Одеський будинок вчених – пам’ятку архітектури, що постраждала від ракетного удару у липні 2023 року. Директор закладу Світлана Жекова розповідаючи про стан будівлі, зазначила: «У 2020 році ми робили укріплення підпірної стіни, завдяки цим роботам зараз стіна встояла. Наразі цей вузол треба терміново ремонтувати. Раніше будували без фундаменту, і під будинком відбувається зсув ґрунтів, підпірні стіни стримують цей процес, але теж «повзуть». Також необхідно терміново облаштувати й системи вентиляції. Але першочергово потрібно зупинити зсув стін та ґрунтів. У комплексі роботи з відновлення пам’ятки архітектури спеціалісти оцінюють у 52 млн гривень, першочергові ж нагальні роботи зі стабілізації та консервації будівлі складають10 млн. грн».
Крім того у пам’ятці архітектури розбиті 22 аутентичних вітражі. «Вони пережили Другу світову війну. А російських нелюдів не пережили», – зауважила Жекова. За її словами, 16 листопада 2023 року організація зверталася за допомогою до благодійного фонду World Monuments Fund, але відповіді досі не отримано.
«За два тижні ми маємо підписати меморандум з урядом Італії, за яким планується отримання €45 мільйонів на першочергові роботи з відновлення пам’яток архітектури у зоні ЮНЕСКО. Було б логічно туди включити й пропозиції щодо протиаварійних та консерваційних робіт у Будинку вчених», – зреагував на це Ростислав Карандєєв.
Потребує відновлення й будівля адмінкорпусу та сам Одеський художній музей, що постраждали від ракетного удару 5 листопада 2023 року. Наразі вибиті вікна будівлі закрили фанерою, але стеля продовжує обвалюватися.
Директорка ОХМ Катерина Кулай поінформувала т.в.о. міністра культури щодо роботи з міжнародними фондами та провела ознайомчу екскурсію музеєм. «У нас вже було 3 хвилі евакуації фондів. Плануємо ще четверту та п’яту», – додала вона. Наразі в музеї проходять тимчасові виставки, виставляються приватні колекції. Попри те, що музей уже отримав статус Національного, через бюрократичні питання він ще не перейшов у підпорядкування МКІП. За словами Карандєєва, це питання буде вирішено найближчим часом, адже за таких умов музей зможе брати участь у різноманітних державних програмах з фінансування.
Катерина Кулай також зазначила, що колективом підготовлені документи на проведення протиаварійних та консерваційних робіт, які найближчим часом будуть передані на затвердження до МКІП. “Нас готовий підтримати міжнародний фонд ALIPH – виділити гроші на відновлення музею. Наразі вони вже профінансували нам дефектний акт”,- зазначила вона.
В Одеському художньому музеї відбулась зацікавлена розмова з культурною спільнотою Одещини. Відкриваючи зустріч, Ростислав Карандєєв зазначив, що «Одеса багата на мистецьку та культурну спадщину. Тут є заклади культури як державної форми власності, так і комунальної. Наразі для країни немає значення, кому саме належить спадщина. Беззаперечно одне – відношення до неї має бути уважним та предметним. Сьогодні всім, хто працює, виконує національне завдання – честь і хвала. Всі, хто прийняв виклики війни, і сьогодні, ще, можливо, з більшою мотивацією віддає себе, свій час та ресурс тому, щоб протистояти ворогу на своєму місці – щира вдячність. Ми з вами теж мобілізовані для своїх завдань – охороняти спадщину, вчити дітей, забезпечувати культурні процеси, які необхідні для життєдіяльності країни. Наші воїни на фронті борються за територіальну цілісність України. Діячі мистецтва виборюють духовну незалежність».
Він вислухав побажання представників культурних установ Одеси та пообіцяв посприяти у їх вирішенні. Зокрема, йшлося про облаштування додаткових фондосховищ, вивезення колекцій за кордон під час війни, труднощі з виїздом артистів на гастролі, розширення напрямків роботи зі збереження елементів нематеріальної культурної спадщини, окремих питань мистецької освіти тощо.
Нагадаю, що на території Одеської області з початку повномасштабного вторгнення різного ступеня пошкодження зазнали 25 закладів культури Одеської області – 9 клубних закладів, 4 бібліотеки, 4 заклади мистецької освіти, 6 музеїв та галерей, кінотеатр та філармонія. Це 1,2% від загальної кількості зруйнованих закладів культури України. За рахунок коштів місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством вже відновлено 14 об’єктів. Також постраждали 123 будівлі-пам’ятки, з них національного значення – 18, місцевого значення – 105.
Загалом на території Одещини функціонують 1640 закладів культури. У сфері культури та мистецтва працюють 6190 людей, в закладах передвищої фахової освіти навчаються 928 студентів.
Попри постійні російські атаки, люди культури в Одесі продовжують звитяжно нести свою місію. Тільки протягом 2023 року в громадах області вони провели 1552 благодійних заходів на підтримку ЗСУ. Це концерти, виставки-ярмарки, аукціони та інше.
Театрами обласного підпорядкування та обласною філармонією проведено 1168 заходів, які відвідала понад 151 тисяча людей. З них – 151 захід був благодійним. Загалом у 2023 році вийшло 33 прем’єрних вистави.
В музеях області було організовано 277 виставок, 4015 екскурсій. Всього музеї відвідали 214,1 тисяч людей.
Клубними закладами області проведено 33040 заходів, бібліотеками області обслуговано 590,24 тис. користувачів. Для поповнення книжкових фондів публічних бібліотек області з місцевих бюджетів виділено 2 988,5 тис. грн на придбання 29708 видань.